Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Dzienne domy opieki Senior Wigor powstaną w 119 miejscowościach. Premier Ewa Kopacz: „Chcę, żeby nasi seniorzy mogli cieszyć się życiem”

Dzienne domy opieki Senior Wigor powstaną w 119 miejscowościach. Premier Ewa Kopacz: „Chcę, żeby nasi seniorzy mogli cieszyć się życiem”

Premier Ewa Kopacz i minister pracy i polityki społecznej wręczyli w środę w Warszawie promesy samorządom, które otrzymały dofinansowanie na tworzenie dziennych domów opieki Senior Wigor. Placówki powstaną m.in. w Łodzi, Wałbrzychu, Szczawnie Zdrój i w Grabowie. Program Senior Wigor to realizacja zapowiedzi z expose premier Ewy Kopacz.

 

 

 

Polityka prorodzinna oznacza troskę o wszystkie pokolenia. To inwestycje w żłobki i przedszkola, w roczny urlop rodzicielski i przyszłość młodych małżeństw. Ale to także troska o seniorów.

Bardzo ważnym słowem dla Polaków jest słowo „solidarność” – odnosi się ono do wielu dziedzin życia. Dziś mówimy o kolejnym ważnym wymiarze słowa „solidarność” – o solidarności międzypokoleniowej- powiedziała szefowa rządu.

119 domów w całej Polsce

W ramach programu „Senior-WIGOR” w 2015 r. dofinansowanie otrzyma 119 samorządów z całej Polski. Wartość dofinansowania w tym roku to ponad 25,3 mln zł. Najwięcej placówek powstanie w woj. śląskim i wielkopolskim - po 14 placówek. Dzienne domy opieki Senior-WIGOR powstaną zarówno w miastach, jak i niewielkich miejscowościach i gminach. Będą to m.in. w Łódź, Wałbrzych, ale także w Zamość, Szczawno-Zdrój czy Grabowo. W konkursie dotacyjnym były premiowane miejscowości o niskich dochodach i dużym udziale seniorów. Średnio w każdej placówce będzie 20 miejsc dla seniorów, ale np. w Dąbrowie Górniczej ma to być 135 miejsc.

Lista rankingowa instytucji, które otrzymały dofinansowanie znajduje się na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Senior-WIGOR: opieka, wiedza, aktywność

W dziennych domach opieki osoby w wieku 60+, będą mogły skorzystać z szeregu ciekawych zajęć w przystosowanych do ich potrzeb. Spotkania w gronie rówieśników i specjalistów, wypełnione będą ćwiczeniami i relaksem. Będą mogli skorzystać z kompleksowej oferty domów, dzięki czemu będą mogli rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania.

Zapowiedź  z exposé zrealizowana

Ustanowienie programu „Senior WIGOR”, a obecnie rozstrzygniecie jego pierwszej edycji, wypełnia obietnice złożone przez szefową rządu w exposé.

Premier Ewa Kopacz powiedziała, że do programu „Senior Wigor” przywiązuje ogromną wagę, bo chce, żeby jesień życia nie kojarzyła się tylko z samotnością czy chorobą. Chcę, żeby nasi seniorzy mogli cieszyć się życiem - mówiła.

Wsparcie ambasadorów

Ideę powstawania dziennych domów opieki wspierali od samego początku sami seniorzy. Program miał swoich ambasadorów. Zostali nimi:

Wirginia Szmyt, czyli DJ Wika,
Antoni Huczyński, znany jako „Dziarski Dziadek”,
Stanisław Kowalski, 104-letni rekordzista świata w bieganiu,
Jerzy Przyborowski, jeden z najbardziej utytułowanych lekkoatletów weteranów w Polsce,
Gabriela Haczyk, biegaczka,
Aleksander Doba, podróżnik roku National Geographic,
Krystyna Lewkowicz, prezes fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”
Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Premier Ewa Kopacz rozmawiając o programie spotykała się również z przedstawicielami Gminnych Rad Seniorów i Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Premier Ewa Kopacz podziękowała ambasadorom programu. To, że program w I edycji cieszył się tak dużym zainteresowaniem, jest w dużej mierze Waszą zasługą – mówiła szefowa rządu.

 

Fot. M. Śmiarowski/ KPRM


Komentarze

Podobne informacje

Pakiet zmian mający na celu dalsze wsparcie rodzin przyjęty

Pakiet zmian mający na celu dalsze wsparcie rodzin przyjęty

2017-07-07 16:45:20

Po sukcesie programu „Rodzina 500+”, dzięki któremu polityka rodzinna stała się faktem, przyszedł czas na kolejne rozwiązania, mające na celu poprawę sytuacji polskich rodzin i wzrost liczby urodzeń. Sejm RP przyjął zaproponowany przez rząd pakiet zmian związanych z systemami wsparcia rodzin.


Coraz więcej urlopów rodzicielskich

Coraz więcej urlopów rodzicielskich

2017-06-29 02:56:48

W okresie od stycznia do maja 2017 r. z urlopów rodzicielskich skorzystało 252,1 tys. osób (w tym 2,2 tys. mężczyzn). Jest to o 17,7 tys. osób więcej niż w tym samym okresie roku 2016 roku.


Nysa: Odbył się 3- dniowy, V Zjazd Dużych Rodzin, który zgromadził beneficjentów korzyści wynikających z posiadania więcej niż dwójki dzieci. Na zjeździe obecna była Minister  Elżbieta Rafalska

Nysa: Odbył się 3- dniowy, V Zjazd Dużych Rodzin, który zgromadził beneficjentów korzyści wynikających z posiadania więcej niż dwójki dzieci. Na zjeździe obecna była Minister Elżbieta Rafalska

2017-06-21 14:41:07

Kartę Dużej Rodziny oferującą zniżki dla członków dużych rodzin otrzyma nowa grupa uprawnionych - zapowiedziała podczas V Zjazdu Dużych Rodzin w Nysie Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy polityki społecznej.


Oświadczenie MRPiPS w sprawie o zakazie pobytu matek z dziećmi w schroniskach dla osób bezdomnych

Oświadczenie MRPiPS w sprawie o zakazie pobytu matek z dziećmi w schroniskach dla osób bezdomnych

2017-06-14 22:09:52

W związku z doniesieniami medialnymi o zakazie pobytu matek z dziećmi w schroniskach dla osób bezdomnych, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że obowiązujące przepisy nie zakazują przyjmowania do nich  matek z dziećmi.


[VIDEO] Anna Czartoryska: dzieci nauczyły mnie improwizować

[VIDEO] Anna Czartoryska: dzieci nauczyły mnie improwizować

2017-06-07 23:02:03

Uczę się cieszyć chwilą – mówi gwiazda. Twierdzi, że do niedawna jeszcze była mało spontaniczna i nie lubiła niespodzianek. Przy dzieciach musiała jednak posiąść zdolność improwizowania, maluchy codziennie stawiają przed nią bowiem najbardziej wymyślne zadania i zabawy.


Warszawiacy zaangażowani w życie swojego miasta

Warszawiacy zaangażowani w życie swojego miasta

2017-06-05 07:23:44

Pierwsze pięć miesięcy tego roku pokazało wzrost zainteresowania narzędziem, jakim jest inicjatywa lokalna. Mieszkańcy wraz z sąsiadami, znajomymi złożyli już 40 wniosków o realizację inicjatywy lokalnej. Łączna kwota wszystkich dopuszczonych do realizacji wniosków przekroczyła już 730 000 zł.


Warszawa: Rzeźba Matki dla wszystkich matek

Warszawa: Rzeźba Matki dla wszystkich matek

2017-05-27 09:18:13

Rzeźba matki, odsłonięta w parku Powstańców Warszawy na Woli, to smukła postać trzymająca w zaciśniętych dłoniach całun skrywający twarz kobiety cierpiącej po starcie dziecka. Na cokole wyryto wyraz „matka” w czterech językach: polskim, rosyjskim, niemiecki i hebrajskim.


Raport BIK na temat dłużników alimentacyjnych w Polsce

Raport BIK na temat dłużników alimentacyjnych w Polsce

2017-05-24 10:25:17

Prawie 10,5 mld zł wyniosły na koniec kwietnia długi alimentacyjne Polaków zgłoszonych do BIG InfoMonitor. Kwota przyrasta obecnie o ok. 100 mln zł miesięcznie, a w rejestrze widnieje już blisko 302 tys. osób niepłacących na dzieci.


Wychowankowie domów dziecka spełnili swoje marzenie

Wychowankowie domów dziecka spełnili swoje marzenie

2017-05-18 07:59:24

Agata Kornhauser-Duda gościła w środę w Pałacu Prezydenckim wychowanków pięciu domów dziecka. Podopieczni Stowarzyszenia Podaruj Dzieciom Marzenia zwiedzili siedzibę głowy państwa i przygotowali krótki występ artystyczny.


Rodziny zyskają na zmianach w żłobkach

Rodziny zyskają na zmianach w żłobkach

2017-05-15 11:45:30

Dzięki zaproponowanym przez resort rodziny zmianom w tzw. ustawie żłobkowej przybędzie nowych placówek opieki i miejsc w już istniejących. Co ważne, w projekcie nowelizacji dużą wagę przywiązano do kwestii bezpieczeństwa i poprawy warunków przebywania maluchów w żłobkach.